Slovensko bije na poplach po rozšírení nebezpečnej nákazy, ktorá by vás mohla zabiť v dôsledku jedenia týchto známych potravín.. Prečítajte si o nich teraz

0

Záležitosť sa začala minulý rok v septembri kvôli jedeniu kontaminovaného hamburgera, čo viedlo k tomu, že sa množstvo ľudí nakazilo baktériami známymi ako Escherichia coli (E. coli). Ide o druh baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v črevách ľudí, no existujú aj nebezpečné druhy, ktoré sa na človeka prenášajú kontaminovanou vodou alebo jedlom, najmä nedostatočne tepelne upraveným mletým mäsom.

Dospelí sa z nej často vyliečia, no deťom a starším ľuďom hrozí zlyhanie obličiek z infekcie.

„Je to vážna situácia, zatiaľ nie je pod kontrolou, ide o najväčšie ohnisko tejto infekcie, aké sme na Slovensku mali,“ povedala Susanne Hellestad z Nórskeho inštitútu verejného zdravia.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva zdôraznil dôležitosť bezpečnej manipulácie s potravinami a odporučil, aby čerstvé a mrazené mäso bolo dobre tepelne upravené.

Nórske obchody stiahli hamburgery a mleté ​​mäso po zistení podozrenia na infekciu a odvtedy sa epidémia zvýšila.

Slovenský zdravotný ústav včera informoval, že sa nakazilo celkovo 24 ľudí, z toho 15 detí do 13 rokov a 9 z nich je vo vážnom stave, informoval Aftonbladet zo slovenských novín.

Deti sa v súčasnosti liečia v nemocnici na takzvaný hemolytický syndróm (HUS), závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť krvácanie a zlyhanie obličiek.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke uvádza, že syndróm si často vyžaduje liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti a dialýzu.

Ochorenie krvi a obličiek zvyčajne začína ako črevná infekcia, ale po niekoľkých dňoch vedie k zápalu obličiek.

Viaceré slovenské úrady pracujú na kontrole nákazy v obavách, že počet nenahlásených prípadov môže byť vysoký.

Zdroj baktérií sa našiel v hamburgeroch, no úrady stiahli z obchodov aj ďalšie výrobky z mletého mäsa, ktoré používajú rovnaké ingrediencie.

Úrady zdôraznili, že je nanajvýš dôležité, aby sa ľudia riadili radami o bezpečnom zaobchádzaní s potravinami.

„Tieto baktérie umierajú pri vysokých teplotách, ale prežijú v mrazničke,“ povedal Hillestad. mrazené mäso.”

Príznaky infekcie E. coli často začínajú kŕčmi brucha a hnačkou. U niektorých ľudí sa objaví nevoľnosť, vracanie a horúčka. Po dvoch až troch dňoch môže byť hnačka krvavá. Človek sa zvyčajne zotaví asi po týždni.

Podľa švédskeho úradu verejného zdravotníctva môže hemolytický syndróm (HUS) postihnúť infikovaných ľudí všetkých vekových skupín, najmä však deti do piatich rokov.

Podľa švédskeho zákona o infekčných chorobách predstavujú infekcie riziko pre verejné zdravie a musia sa sledovať.

Slovensko je najvýkonnejšou krajinou v strednej Európe

Federálna rezervná banka v Atlante po prudkom poklese maloobchodných tržieb v januári reviduje svoju prognózu rastu ekonomiky USA počas prvého štvrťroka.

Podľa správy Federálnej rezervnej banky Atlanty vydanej vo štvrtok sa očakáva, že reálny sezónne upravený HDP vzrastie v prvom štvrťroku tohto roka medziročne o 2,9 %, čo je pokles z 3,4 %, ktoré sa očakávalo 8. februára.

Správa ukázala, že revízia rastu ekonomiky Spojených štátov smerom nadol prišla po úprave očakávaní rastu výdavkov na osobnú spotrebu na zvýšenie o 2,7 % z 3,2 % počas prvých troch mesiacov roku 2024.

Banka potvrdila, že očakávania rastu reálnych súkromných domácich investícií boli revidované z nárastu o 3,3 % na nárast o 2,4 % počas štvrťroka, ktorý sa skončil v marci.

Stalo sa tak hneď po tom, čo údaje ukázali, že maloobchodné tržby klesli počas januára o 0,8 % v porovnaní s očakávaniami poklesu o 0,2 %, pričom tržby v novembri a decembri boli tiež revidované smerom nadol a nižšie spotrebiteľské výdavky mali vplyv na HDP.

Švédsko bolo svedkom dvoch veľkých ohnísk infekcie v rokoch 2000 a 2005 a prvýkrát bol zdrojom infekcie druh šalátu kontaminovaný baktériami.

Druhýkrát nebolo možné určiť zdroj nákazy. Nakazených bolo 116 ľudí. 14 z nich bolo postihnutých vážnymi príznakmi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.